1064-21s Sanded Lenzing Tencel twill #75 pink purple
100%lyocell 210g/m2 146cm
This Sanded Tencel Twill has a beautifully soft handle with a fluid drape. Tencel is a sustainable fibre from Lenzing and is manufactured through closed loop production. This is a medium weight fabric at 210gsm however with its natural movement it is ideal for design details such as gathers. This is an incredibly diverse fabric making the ideal for blouses, dresses, skirts, trousers and even relaxed blazers. The twill weave gives this fabric additional durability whilst adding to the weight improving the drape. This fabric comes in a huge range of colours and shades.
A little bit glossy effect after the sand wash process
Can be made for dresses, trousers, skirt etc
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 210 g |
|---|---|
| Dimensions | 146 cm |
| Composition | 100%Lyocell |
| Weight | 210g/m2 |
| Weight level | Mediun |
| Width | 146cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1ZnB5r8zNXaZm1WLmu8E_ITTkCOVL8GzL |
| Safety standard | GB18401-2031 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 21s |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.