1227-Cupro bark crepe(wave) #8 Emerald
80%curpo 20% viscose 145g/m2 150cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-245594-301123
Categories: cupro, Fabric, Stock in UK
Tags: Bemberg cupro, country of origin:China, cupro bark, jacquard, lustre, matt, medium, Others, restockable, satin, soft, solid colour, stock in UK, sustainable fabric
Description
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 145 g |
|---|---|
| Dimensions | 150 cm |
| Composition | 80%curpo 20o viscose |
| Weight | 145g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 150cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | crepe |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=17buupYg9Ak2kJ4-Bs4NAebF90WFLHMKB |
| Eco Standard | Bemberg |
| Safety standard | GB18401-2057 |
| Colour standard | Panetone |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.