1103-Cupro pin stripe
63%cupro 35% viscose 2%Polyester [65% cupro 35% viscose White] 118g/m2 140cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1103-301123
Categories: cupro, Fabric
Tags: Bemberg cupro, light, lustre, Others, restockable, Silk alternative, solid colour, stripe, sustainable fabric
Description
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 118 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 cm |
| Composition | 63mberg cupro 35o viscose 2%Polyester [65% Bemberg cupro 35o viscose] |
| Weight | 118g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 140cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1rvmbFYRLKjrWjOGXyqEaXDnFrnQNwzkW |
| Eco Standard | Bemberg |
| Safety standard | GB18401-2040 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 120d |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
1204-Viscose Silk Crinkled Georgette crepon georgette plisse
SKU:
fab-1204-301123
Login to see prices


Reviews
There are no reviews yet.