1039-50d Cupro rayon satin
50%cupro 50% rayon 150g/m2 140cm
Smooth and drapey, hoarfrost effect.
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1039-C35
Categories: Bridal fabric, cupro, Fabric
Tags: Bemberg cupro, bridal, glossy, light, lingerie, restockable, Silk alternative, soft, solid colour, sustainable fabric
Description
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 150 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 cm |
| Composition | 50mberg cupro 50%rayon |
| Weight | 150g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 140cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bridal loungewear, casual wear, cushions, dress, fashion, pajamas, pillows, shirts, Trousers, underwear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | lustre |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1spxBoSJPHvj4hRIE6EDRRcnzVmAh6UyM |
| Eco Standard | Bemberg |
| Safety standard | GB18401-2024 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 50d |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.