1003-21slyocell cavalry twill
100%lyocell 200g/m2 150cm
This 100%lyocell fabric features a beautifully fluid drape and a soft handle. As typical withlyocell, this fabric is light and breathable making it an ideal choice for year round use. This is a medium weight fabric at 200gsm that is suitable for dresses, blouses, skirts, shirts, trousers, nightwear and even suits. This beautiful fabric offers a sustainable alternative to a viscose twill that has been manufactured through a closed-loop production process.
If you are stuck between this fabric and our Sandedlyocell Twill, you will find this one ever so slightly lighter and has a smoother texture as it has not been through the sandwashing process. It also has a slightly different look to it as the twill lines have slightly more space between them than the Sandedlyocell Twill.
Machine washable, Do not bleach, Wash at or below 40 degrees, Normal tumble dry, Medium iron
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Dimensions | 150 cm |
| Composition | 100%Lyocell |
| Weight | 200g/m2 |
| Weight level | Mediun |
| Width | 150cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=13decAAKJNoWOXLApcOV2YIxDMCGjO5dE |
| Safety standard | GB18401-2012 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 21s |

