1104-Viscose satin #1 white
100% viscose 200g/m2 138cm
1104This Eco Viscose satin has a lovely, almost hammered texture. The lustrous satin finish is ideal for evening wear and would work particularly well with bias cut garments. At 200gsm, this fabric is of a light/ medium weight and benefits from a flowing drape making it ideal for dresses, skirts and blouses as well as a high quality lining for coats and jackets. This fabric is available in 12 contemporary shades including black and white, offering great scope for colour matching and diversity. This is a mostly opaque fabric with only forms being able to be seen when held up to the light. The viscose composition is a sustainable and affordable alternative to silk offering breathability, drape and a soft handle.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 cm |
| Composition | 100o viscose |
| Weight | 200g/m2 |
| Weight level | Mediun |
| Width | 138cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bridal loungewear, casual wear, cushions, dress, fashion, pajamas, pillows, shirts, Trousers, underwear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | lustre |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1-Fb9kcISyy4POQPiWKLckHiBwq2vcCdC |
| Safety standard | GB18401-2041 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 120d |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.