1063-30slyocell twill
100%lyocell 166g/m2 148cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1063-301123
Categories: Fabric, Lyocell/Cupro/Acetate, lyocell/Cupro/Acetate, lyocell/Cupro/Viscose, Shop all
Tags: fibre, matt, medium, restockable, soft, solid colour, sustainable fabric, Ten
Description
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 166 g |
|---|---|
| Dimensions | 148 cm |
| Composition | 100%Lyocell |
| Weight | 166g/m2 |
| Weight level | Mediun |
| Width | 148cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1nduuBGZpr6IXpwl8sFbbuyWNoAxk1mlz |
| Safety standard | GB18401-2030 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 30s |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.