1982-Cuprolyocell twill
60%cupro 40%lyocell 145g/m2 150cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1982-301123
Categories: cupro, Fabric, lyocell/Cupro/Acetate, lyocell/Cupro/Viscose, Shop all
Tags: Bemberg cupro, Bemberg cupro mix, Bemberg fibre, light, matt, restockable, soft, solid colour, sustainable fabric
Description
This is a beautiful, soft twill fabric that has a heavy, fluid drape. This fabric is made up of 60% Cupro and 40%lyocell giving it a stunning handle and give the fabric breathable qualities making it a highly comfortable fabric to wear. This is a medium weight fabric at 145gsm that is ideal for dresses, blouses, skirts, trousers, loungewear and more. This is a matt fabric that is best suited to casual clothing however the quality is sure to elevate any wardrobe basic into a piece of luxury clothing. This fabric is semi-opaque in lighter colours.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 145 g |
|---|---|
| Dimensions | 150 cm |
| Composition | 60mberg cupro 40%lyocell |
| Weight | 145g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 150cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=11gAsLYQ5P9aFsN1QhTepvLs951s4baEZ |
| Eco Standard | Bemberg |
| Safety standard | GB18401-2064 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 120d |
FAQ
Related products
1204-Viscose Silk Crinkled Georgette crepon georgette plisse
SKU:
fab-1204-301123
Login to see prices

