2012-Yarn dyedlyocell medium stripe
30%lyocell 70% viscose 125g/m2 58cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-2012-301123
Categories: lyocell/Cupro/Acetate, lyocell/Cupro/Viscose, Print, Shop all
Tags: fibre, light, matt, restockable, soft, solid colour, stripe, sustainable fabric, yarn dyed
Description
This fabric has a composition of 30%lyocell and 70% Eco Viscose making it a soft and breathable alternative to a striped cotton with a lovely semi-fluid drape. This high quality fabric has a stunningly smooth handle due to its tight construction. This is a light/medium weight fabric at 125gsm making it an ideal choice for blouses, dresses, skirts, homewares and other casual pieces. This fabric is semi-opaque with only slight forms visible through.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 125 g |
|---|---|
| Dimensions | 146 cm |
| Composition | 30%lyocell 70o viscose |
| Weight | 125g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 158cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1Zj6fgEyaOZWADkGlowr7AzX1d9YQJSZs |
| Safety standard | GB18401-2071 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 40s |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.