1189-Cuprolyocell twill
40%curpo 60%lyocell 88g/m2 152cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1189-301123
Categories: cupro, Fabric, lyocell/Cupro/Acetate, lyocell/Cupro/Viscose, Shop all
Tags: Bemberg cupro, Bemberg fibre, extra light, Lining, matt, restockable, soft, solid colour, sustainable fabric
Description
This beautifully delicate silk alternative fabric has a composition of 40% Cupro and 60%lyocell. This is a sheer fabric with a twill weave which gives it a little extra drape whilst maintaining its light weight at 88gsm. This fabric would make the most stunning blouses, nightwear, lingerie and even sheer dresses. This fabric has a silky handle with one side having a more matt texture and one, a slight lustre.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 88 g |
|---|---|
| Dimensions | 152 cm |
| Composition | 40%curpo 60%lyocell |
| Weight | 88g/m2 |
| Weight level | Extra light |
| Width | 152cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=19dpuJ-JHJrc-Qr2lhDZYSgmdj5r-4H8x |
| Eco Standard | Bemberg |
| Safety standard | GB18401-2044 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 50d |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.