1211-Cupro viscose plain weave
65%cupro 35% viscose 118g/m2 140cm
This stunningly soft fabric has a sandwashed texture and a composition of 65% Cupro and 35% Viscose. This fabric is constructed with a twill weave however there is a very slight crepe to it giving it a slight texture. This fabric is a light/ medium weight at 118gsm and is ideal for dresses, blouses, skirts, trousers and loungewear. This is a mostly opaque fabric with only forms visible through the fabric meaning that lining is not essential. This fabric has a little more structure to it than a 100% Viscose so is a great alternative if you are looking for a fabric to hold a soft shape.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 118 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 cm |
| Composition | 65mberg cupro 35o viscose |
| Weight | 118g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 140cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1QjsDWgfEEVO1OGbY2XDR7Sl-xMvqPsj5 |
| Eco Standard | Bemberg |
| Safety standard | GB18401-2052 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 120d |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.