2001-Yarn dyedlyocell extra small gingham
30%lyocell 70%viscose 125g/m2 148cm
This fabric is a plain weave, mixed with lyocell and viscose is a smooth, drapey type. It is medium light weight with a 197g per meter weight. The fabric is opaque.
The fabric is very skin friendly, perfect for shirt, blouse or any dresses direct touch with the skin.
The gap of the gingham square is 2mm * 2mm
If you’re a gingham lover then this is the perfect, sustainable choice. This fabric has a composition of 30%lyocell and 70% Eco Viscose making it a soft and breathable alternative to cotton with a lovely semi-fluid drape. This high quality fabric has a stunningly smooth handle due to its tight construction. This is a light/medium weight fabric at 125gsm making it an ideal choice for blouses, dresses, skirts, homewares and other casual pieces. This is a small scale gingham with each square measuring 2mm.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 125 g |
|---|---|
| Dimensions | 146 cm |
| Composition | 30%lyocell 70o viscose |
| Weight | 125g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 158cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=10g0b15gfgqSL8OxFJjCknENDK8d82iPj |
| Safety standard | GB18401-2066 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 40s |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.