1015-M40 Modal cavalry twill
100%modal 155g/m2 146cm
This Modal Cavalry Twill may just be the softest fabric you have ever felt. Available in 12 shades, this lightweight fabric (155gsm) is perfect for dresses, blouses, skirts, shirts and even trousers. This fabric would also be perfect for luxury loungewear or nightwear. This is a sustainable and breathable fabric that is gentle on the skin and ideal for keeping cool in warmer weather. This fabric has a heavy, fluid drape making it perfect for gathers and pleats or elasticated details. The twill construction of this fabric makes it a lightweight yet still durable choice.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 155 g |
|---|---|
| Dimensions | 146 cm |
| Composition | 100%modal |
| Weight | 155g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 146cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1m2BFXWekyuzYKettZSBynpZF-KqIDC0g |
| Safety standard | GB18401-2018 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | M40 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.