1006-50d Viscose luxury crepe
40% viscose 60% rayon 110g/m2 143cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1006-301123
Categories: Bridal fabric, Fabric, viscose
Tags: bridal, crepe, light, lingerie, matt, restockable, soft, solid colour, sustainable fabric
Description
This fabric have a subtle crepe surface, give freshness to your skin.
Medium weight and drapes well.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 110 g |
|---|---|
| Dimensions | 143 cm |
| Composition | 40o viscose 60%rayon |
| Weight | 110g/m2 |
| Weight level | Extra light |
| Width | 143cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | crepe |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1GzMK3b7sXu5agJ42YZVSSbELPFR6U3PG |
| Safety standard | GB18401-2015 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 50d |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.