1073-Modal plain weave #1 White
100%modal 180g/m2 140cm
This plain weave Modal fabric is light and airy and has the most stunningly soft handle that almost feels like velvet. This is a great, sustainable alternative to a viscose challis with certification. This Modal has been manufactured using a closed loop production method which is a kinder and more conscious approach to fabric production using renewable resources and recycling materials used throughout the process. This modal has a tight construction and this creates a very smooth, almost sandwashed texture showcasing the very premium quality of this fabric. This fabric has a fluid drape and will be ideal for light and delicate garments such as nightwear, loungewear, dresses, blouses, lingerie and skirts, you could even use it as a beautiful lining for a coat or jacket.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 180 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 cm |
| Composition | 100%modal |
| Weight | 180g/m2 |
| Weight level | Mediun |
| Width | 140cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1DPJkaaR2mlxjkbej5k7GaslWBPGnK5jo |
| Safety standard | GB18401-2032 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | M32 |

