1215-lyocell square
100%lyocell 235g/m2 146cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1215-301123
Categories: lyocell/Cupro/Acetate, lyocell/Cupro/Viscose, Shop all
Tags: fibre, heavy, jacqard, lyocell jacqard, matt, restockable, soft, solid colour, sustainable fabric, Ten
Description
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 235 g |
|---|---|
| Dimensions | 146 cm |
| Composition | 100%Lyocell |
| Weight | 235g/m2 |
| Weight level | Heavy |
| Width | 146cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Autumn, winter |
| Usage | bags, casual wear, coat, cushions, dress, fashion, pillows, suspenders, Trousers, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1Hepg-3knxTUVWwSULLqOdXgDBE3iMfyb |
| Safety standard | GB18401-2053 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 30s |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.