1206-75D viscose dual crepe
100% viscose 105g/m2 130cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1206-301123
Categories: Bridal fabric, Fabric, viscose
Tags: bridal, crepe, eco viscose, fibre, light, lingerie, restockable, soft, solid colour, sustainable fabric, Viscose
Description
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 105 g |
|---|---|
| Dimensions | 130 cm |
| Composition | 100o viscose |
| Weight | 105g/m2 |
| Weight level | Extra light |
| Width | 130cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | crepe |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1LdQFCnVdUg-YhUiAfz_WXWp03Z2HFBjo |
| Safety standard | GB18401-2049 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 75d |
FAQ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.