1204-Viscose Silk Crinkled Georgette crepon georgette plisse
100% viscose 50g/m2 125cm
This viscose fabric is the perfect alternative for your traditional crinkled silk georgette. The viscose offers a light and crisp handle whilst retaining breathable properties- a feature you simply do not get from synthetic silk alternatives. This is a lightweight fabric at only 50gsm and features a translucent opacity. This fabric has a gentle drape and is ideal for a range of garments such as dresses, skirts, eveningwear, bridal, luxury beach wear and even accessories. With it’s signature crinkled look, this fabric is perfect for adding texture to garments and is a great alternative to a standard crepe.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
| Weight | 50 g |
|---|---|
| Dimensions | 125 cm |
| Composition | 100o viscose |
| Weight | 50g/m2 |
| Weight level | Extra light |
| Width | 125cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, suspenders, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1TMa0m2BFhu6SOKtqhoO5TKNYn7icp9hM |
| Safety standard | GB18401-2047 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 50d |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.