1230 – Viscose silk satin
100% viscose 138g/m2 140cm
Save more when you order 30m+ of fabric. If you’d like product images, feel free to request them via email or our contact form.
SKU:
fab-1230-301123
Categories: Bridal fabric, Fabric, viscose
Tags: bridal, glossy, light, lingerie, restockable, Silk alternative, soft, solid colour, sustainable fabric
Description
This Viscose has a silky smooth handle and a slight lustre. This is a lightweight fabric at 138gsm that is ideal for dresses, blouses, evening wear and would be perfect for a luxury lining. This soft fabric has a delicate drape improved by its twill weave which also makes it just slightly more robust than a plain weave viscose. This fabric is available in 12 different shades and has been sourced through closed loop production.
Machine washable,
*30C cool wash
*Do not bleach
*Do not use alkaline laundry detergent
*Low iron
*Cool tumble dry
*Shrinkage 1-3%
Additional information
| Weight | 138 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 cm |
| Composition | 100o viscose |
| Weight | 138g/m2 |
| Weight level | Light |
| Width | 140cm |
| Restockable? | Restockable |
| Season | Spring, Summer |
| Usage | bedding, casual wear, cushions, dress, fashion, loungewear, pajamas, pillows, shirts, suspenders, Trousers, underwear, work wear |
| Pattern | Solid colour |
| Surface | Matt |
| Texture | Smooth |
| Colour card | https://pigeonwishes.com/products-gallery/?sgdg-path-de202c3e=1DSG13FbjumtDtMqsXBx2ht_nO5B6aqOA |
| Safety standard | GB18401-2059 |
| Colour standard | Panetone |
| Yarn count | 120d |
FAQ

